Domain (alan adı) en basit tabiri ile web sitesi adı olarak ifade edilir. Basit bir örnek ile açıklamak gerekirse; web sitesine girmek için tarayıcının adres çubuğuna yazılan https://ekocaeli.com gibi bir adresin ekocaeli.com kısmı, site ismi ve uzantısıyla birlikte domain (alan adı) olarak adlandırılır. 

Domain, dijital varlığınızın için son derece kritiktir. İnternet üzerinde bir web sitesi açmak isterseniz bir domain satın almanız gerekir. Günümüzde domain almak çok daha kolay bir hale gelmiştir. Bu hizmeti sunan çok sayıda domain tescil kuruluşu bulunmaktadır. Domain satın alırken ise dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta vardır. Bunlardan en önemlisi ise sitenize insanların daha kolay erişebilmesi için akılda kalıcı bir domain ve uzantı seçmenizdir.

Günlük yaşantımızda genelde .com uzantısıyla sık sık karşı karşıya kalmaktayız. Bu uzantı çok yaygın olsa da birden fazla uzantı türü kullanımı mevcuttur. Mesela bir eğitim kurumu iseniz domaininizin sonuna .edu gelmesi gerekirken, bir kamu kurumuysanız .gov uzantısı gelmelidir.

Bir web sitesinin en önemli parçası domain (alan adı)’dir. Güzel bir domain daha hızlı yükselmenize önemli ölçüde katkı sağlayabilir. Bu nedenle domain alma hususunda titiz davranmalısınız.

Domain Ne İşe Yarar?

“Domain nedir?” sorusunu yanıtladıktan sonra, “Domain Ne İşe Yarar?” gelin birlikte göz atalım.

İnternet üzerindeki her web sitesinin bir sürü rakamdan oluşan, uzun ve hatırlaması oldukça zor bir IP (Internet Protocol) adresi vardır. 

Bu uzun ve akılda tutulamayacak rakamlarla uğraşmak zorunda olmadığınız DNS (Domain Name System) adı verilen bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde girilen domain ilgili IP adresi ile eşleşir ve istediğiniz siteye kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Ayıca domainler her web sitesi için özeldir. İki farklı sitenin domain’in aynı olması imkansızdır. Örnek vermek gerekirse, domain sayesinde tarayıcınızın adres çubuğuna https://www.google.com yazarak Google’a kolayca erişebilirsiniz. Eğer domain olmasaydı Google’a erişmek için adres çubuğuna Google’ın IP adresi olan 142.250.179.174 rakamlarını yazmanız gerekmekteydi.

Fakat domain ile birlikte bu tip uzun işlemler gerçekleştirmenize gerek yoktur.

Domain Neden Kullanılır?

Domain (alan adı) ulaşmak istediğiniz herhangi bir web sitesine en kolay şekilde ulaşmanızı sağlar.

Domain kullanmazsanız internet üzerinde milyonlarca web sitesi olduğunu düşündüğünüzde, ulaşmak istediğiniz web sitelerine ulaşmanız neredeyse imkansız hale gelecektir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse: Telefon rehberinizdeki herkesin numarasını aklınızda tutamayacağınız ve bu nedenle de her numarayı bir isimle kaydettiğiniz gibi domain de 142.250.179.174 rakamlarını https://www.google.com olarak kaydedebilmenizi sağlar. 

Bu da ulaşmak istediğiniz web sitelerinin karışık ve uzun numaralarını ezberlemek yerine, sadece basit ve akılda kalıcı isimlerini aklınızda tutmanızı sağlayarak işinizi ciddi anlamda kolaylaştırır.

Domain Nasıl Alınır?

Web siteniz için bir domain adresine karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey onu kimsenin kullanmadığından emin olmaktır. Bundan emin olmak için de bir domain (alan adı) arama platformu kullanmalısınız. Bu platformlar aracılığı ile bu domaini kimsenin kullanmadığına emin olduktan sonra da sıra, o domaini satın almaya gelmektedir. Günümüzde birçok anlaşmalı firma tarafından domain satış hizmeti verilmektedir.

 

Sizin için ne yapabiliriz?