Marka tescilinin avantajları, ürün ve hizmetlerinizi diğerlerinden ayırt edilebilmesi için bir marka oluşturmanız gerekli olduğunun farkına hepimiz varmışızdır. Sizden haberi olarak veya sizden hiç haberi olmadan bir başkası aynı sektör için marka tescil başvurusunda bulunabilir ve bu marka sizin markanıza benzer veya aynı da olabilir ancak TPE sizin bu markayı kullanıp kullanmadığınızdan haberdar olmadığı için sizden sonra sektöre atılım yapmış kişi için marka tesciline karar verebilir. Bu durumda markanın yasal hak sahibi marka tescil belgesini elinde bulunduran kişi olacağından sizden ya markanızı değiştirmenizi talep edecek ya da size bir de mahkeme açacaktır. Bu durumlara düşüp başınızı ağrıtacağınıza en baştan bir marka sorgulama yaparak veya yaptırarak, atılım yapacağınız sektördeki markanın müsaitlik durumunu kontrol edebilir çok uygun maliyetler ile Ada Patent aracılığı ile marka tescil başvurusunda bulunabilirsiniz.

Marka Tescil Süreci

Marka tescil süreci, yaklaşık 6 ay ile 1 yıl arasında sürmektedir. Bu süreçleri kısaltmak mümkün değildir. Ancak marka tescil başvurusunda bulunduktan sonra markanızı kullanmaya ve yaymaya başlayabilirsiniz. Çünkü markanız tescil başvurusunda bulunduğunuz tariten itibaren korunma altına alınacağı için sizden sonra aynı sektördeki marka sınıfına başvuran şahıs veya firmanın başvurusu reddedilecektir.

Marka Tescil Koruma Süresi

Markanın tescil edildiği tarihinden itibaren, on yıl koruma sağlar ancak, beş yıl içinde mal/ hizmet listesinde yazılı mal ve hizmetler de kullanılması zorunlu olduğu ve markanın kullanılmadığı ürün ve hizmet için, istek üzerine bir başkası tarafından, mahkeme kararıyla iptal ettirilebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Marka Sınıflarının Belirlenmesi

Herhangi bir ürün için kullanılmak üzere bir marka seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli konu, seçilen işaretin diğer marka, işaret ve sözcüklerinden farklı olmasıdır. Marka tescilleri sırasında diğer en önemli husus ise, marka tescil başvurusunda, marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin, emtia sınıflarının saptanmasıdır. Seçtiğiniz markanın ya da işaretin kullanılan diğer markalardan ayırt edilebilecek şekilde farklı olması gerekmektedir. Markanın başkaları tarafından farklı emtia sınıflarında tescil ettirilmiş olması sizin markanız için önemli değildir. Marka emtia sınıflarını Marka Tescil Sınıfları sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Marka Sorgulama

Marka Tescil Başvurusunda bulunmadan önce markanızı, marka sorgulama için muhakkak bir ön araştırmadan geçirmelisiniz. Bu araştırmayı yapacağınız yegane kurum olan Türk Patent ve Marka Kurumundan kolaylık gerçekleştirebilirsiniz. Ancak marka sorgulama yaparken dikkat etmeniz gereken bir kaç püf nokta bulunmaktadır. Bu detayları anlatıığımız sayfayı dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz. Türk Patent Marka Araştırma nasıl yapılır sayfamızdan da ulaşabilirsiniz.

Marka Koruması

Marka koruması, ürün ve hizmetlerinini pazarlarken marka kullanan marka sahiplerini koruyan ve marka sahiplerine bir takım yasal haklar tanıyan bir sistemdir. Marka tescilinin amacı, organizasyonların ürün ve hizmetlerini pazarlarken kullandıkları markalarının taklit edilmesinin önüne geçmektir. Marka tescili, ileriki süreçler de başınıza gelebilecek bir başkası tarafından kullanım ya da yine başkası tarafından tescil edildiğinde mahkeme kapıların da size maddi ve manevi zararlardan korumak maksadıyla yapılması gerekmektedir. Başkası tarafından kullanılan tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak tescili iptal ettirme yetkisi vardır Ancak bu süreç uzun ve meşakatli bir süreçtir.

Sizin için ne yapabiliriz?