Aygıta Yedekleme: Ana bilgisayarınıza bağlı cihaza yedekleme yapma imkanı. Yazılımda vereceğiniz yedekleme sıklığını ayarladıktan sonra yazılımdan çıkış esnasında size verilerinizi yedekleme yapacağınız yol sorulur. Yolu belirttikten sonra yedekleme sıklığına göre yedek alınır.

Otomatik Yedekleme: Belirleyeceğiniz sıklığa ve belirteceğiniz yola göre otomatik olarak yedekleme yapılır. Yedekleme gece alınır. Eğer gece yedekleme işlemi yapılamaz ise bilgisayar açıldığında uyarı yapılarak yedekleme yapılması sağlanır.

FTP Yedekleme: Güncelleme paketine sahip firmaların kullanımına açıktır. Belirlediğiniz sıklıkta ve şifre altında AKEAD sunucularına yedek alınır. Bu imkân firmaların cankurtaranı olmakta ve olası bir felaket senaryosunda kurtarıcı görevi görmektedir.

Veri Yedekleme Nasıl Yapılmalı?

Veri yedekleme ana bilgisayara günlük olarak yapılmalı ya da düzenli olarak dış aygıtlara aktarılarak yedek alınmalı. AKEAD güncelleme paketini devam ettiren kullanıcılar için felaket senaryosu olarak FTP yedeklemenin sürekliliğinin sağlanması çok önemlidir.

Yedekleme düzeni içerisinde yapılan uzun süreli aksamalar, sorun ile karşı karşıya gelindiğinde veri kaybına neden olabileceğinden süreç aksatılmadan yürütülmelidir. Verilerinizi yedeklerken resimlerin ve belgelerin de yedeklemesini planlamak önemlidir. Yedekleme sürecini uzatmamak için resimleri ve belgeleri yedekleme sıklığını ayarlamanızı önermekteyiz.

Veri Kaybına Neden Olabilecek Sorunlar

Donanımsal Kaynaklı Sorunlar: Sabit diskin bozulması, yanması veya zarar görmesi

Yazılımsal Kaynaklı Sorunlar: İşletim sisteminin çökmesi, yazılımların hatalı kullanılması, virüs veya zararlı yazılımların sisteme zarar vermesi

Dış Kaynaklı Sorunlar: Elektrik kesintisi, voltaj düşüklüğü veya yüksekliği gibi durumların işletim sistemi ve donanımlara zarar vermesi, internet üzerinden gelebilecek saldırılar ve saldırganların bilgilere ulaşması, bilgisiz kullanıcıların bilgisayar ve sisteme zarar vermesi

Sizin için ne yapabiliriz?