Hosting, web sitenizin başkaları tarafından internette görüntülenmesini sağlayan hizmettir. Nasıl bir hostinge ihtiyacınız duyacağınız, web sitenizi nasıl kullanmayı planladığınıza ve bunun için ne kadar bütçe ayırdığınıza bağlıdır.

Hizmetler arasında veritabanı desteği, ASP, e-ticaret, SSL, sunucudaki ek alan, ekstra bant genişliği ve daha fazlası yer alabilir. Hosting hizmeti, bir veya daha fazla web sitesinin ve ilgili hizmetlerin barındırılması ve bakımı için bir kişiye veya kuruluşa depolama ve bilgi işlem kaynakları sağlayabilir. Web sitesi barındırılırken IP adresi gerekli değildir, bu nedenle IP tabanlı olması gerekmez.

Host Ne Demek?

Tüm web siteleri, merkezi bilgisayarlarda veya sunucu adı verilen özel bilgisayarlarda barındırılır ve saklanır. Tüm kullanıcı istekleri sunuculara gönderilir ve sunucular yalnızca kullanıcılar tarafından istenen verileri veya istenilen web sitesini onlara sunmaktan sorumludur. Bu nedenle, kullanıcılar web sitenizi görüntülemek istediklerinde, internet üzerinden alan adınızı veya web sitesi adresinizi kendi internet tarayıcı üzerine yazmaları gerekir.

Ardından, web sayfalarınızın depolandığı sunucuya bağlanarak web sayfalarınız görüntülenir. İşte, size bu hizmeti sağlayan işletmelerin sahip olduğu ana bilgisayarlara host denir. Ana bilgisayar (ağ ana bilgisayarı olarak da bilinir), bir ağdaki diğer ana bilgisayarlarla iletişim kuran bir bilgisayar veya başka bir aygıttır. Bir ağdaki ana bilgisayarlarda veri, hizmet veya uygulama gönderen veya alan istemciler ve sunucular bulunur.

Web Hosting Nedir?

Web Hosting, başkalarının internet sitenizi görüntülemesine olanak tanıyan bir hizmettir. Bir web barındırıcısı, dünya çapındaki diğer bilgisayarların web sitenize bir ağ veya modem aracılığıyla erişmesine izin vermek için sunucularında yer sunar. Web hosting hizmeti sağlayıcıları; sunucular, bağlanabilirlik ve bunlarla bağlantılı web hosting hizmetleri verir.

Ücretsiz hizmetler verenlerden tutun da yüksek fiyatlar belirleyerek özel web barındırma hizmetleri sunan, kelimenin tam anlamıyla binlerce web hosting servisi var. Bu servisler, küçük bloglardan büyük kuruluşlara benzersiz barındırma programları sunarak her türlü hosting ihtiyaçlarını karşılarlar.

Web Hosting Nasıl Çalışır?

Gerçek dünyada bir iş kurmak istiyorsanız, ürünlerinizi sergilemeniz, depolamanız ve satmanız gerekir. Benzer biçimde, bir web sitesi oluşturulduğunda da dijital pazarlama dünyasında tam olarak aynı kurallar geçerlidir. Çevrimiçi bir iş kurduğunuzda web sitenizde bir dizi dosya, resim ve HTML kodu bulunur. Çevrimiçi depolama alanınız yoksa, verileriniz veya dosyalarınız ayarlanamaz ve bundan dolayı kimse alan adınızı internette göremez.

Sizin için ne yapabiliriz?